Aptiv zwolnił 250 osób

Aptiv zwolnił 250 osób
Krakowski oddział firmy informatycznej Aptiv, znanej wcześniej jako Delphi, dokonał grupowych zwolnień inżynierów. Wybuchła afera nie z powodu samych zwolnień, ale przez stosowane metody.

Firma ma oddział produkcyjny m.in. w Gdańsku, a inżynieryjny w Krakowie, w którym zatrudnia 2500 pracowników. Mailowo i podczas spotkań online zwolnionych zostało blisko 10% pracowników firmy - w kilkadziesiąt minut, bez informowania związków zawodowych oraz inspektoratu pracy.  To właśnie spowodowało protesty, o których stało się głośno, a posłowie lewicy zgłosili sprawę do instytucji kontrolnych. Chodzi tu przede wszystkim o podejrzenie nieprzestrzegania przepisów o zwolnieniach grupowych.

Sytuacja jest o tyle dziwna, że firma w 2023 roku zanotowała duży wzrost. Jak czytamy na ich stronach: Spółka odnotowała przychody zgodne z US GAAP w wysokości 20,1 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 15% w porównaniu z rokiem poprzednim. Po uwzględnieniu kursów walut, ruchów towarowych i przejęć przychody wzrosły o 12% w 2023 r. Odzwierciedla to wzrost o 17% w Europie, 12% w Azji, w tym 12% w Chinach, 9% w Ameryce Północnej i 9% w Ameryce Południowej.

Gwałtowność zwolnień rodzi pytania o przyczyny. Niestety firma Aptiv na ten moment nie komentuje sprawy.

Źródła:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Firma-technologiczna-Aptiv-w-Krakowie-zwolnila-ponad-200-osob-w-kilka-minut-8698683.html
https://www.aptiv.com/en/newsroom/article/aptiv-reports-fourth-quarter-2023-financial-results

To powinno Cię zainteresować