Sabre zapowiada zwolnienia. Również w Polsce

Sabre zapowiada zwolnienia. Również w Polsce
Sektor technologiczny mierzy się w ostatnim czasie z problemami takimi jak spowolnienie gospodarcze, rosnąca inflacja, napięcia geopolityczne, utrzymujące się skutki pandemii COVID-19 oraz zawirowania związane z energią. Czynniki te spowodowały w ciągu ostatnich kilku kwartałów redukcję zatrudnienia w firmach różnej wielkości, zarówno w małych, jak i gigantach. Doprowadzą również do 15% zwolnień w Sabre.

Sabre Corporation podczas dyskusji o wynikach za pierwszy kwartał ogłosiło plan zmian w celu uzyskania długoterminowej rentowności. Chcą ją uzyskać poprzez wykorzystanie nowych możliwości uzyskiwania przychodów, pielęgnowanie swojej podstawowej działalności i wdrażanie środków oszczędnościowych. W odpowiedzi na zaistniałe okoliczności Sabre Corporation podjęło decyzję o globalnej redukcji zatrudnienia o 15%. Jako dostawca rozwiązań technologicznych i oprogramowania dla branży turystycznej, firma ustaliła, że optymalizacja struktury personelu nastąpi we wszystkich 55 oddziałach na całym świecie. Zatrudniając prawie 7500 pracowników na koniec 2022 r., zwolnienia dotkną około 1100 pracowników we wszystkich lokalizacjach firmy. Przewiduje się, że te zmiany personalne przyniosą oszczędności w wysokości 100 mln USD w drugiej połowie 2023 r.

Zmiany w Sabre Poland

Zgodnie ze strategią Sabre Corporation, polski oddział firmy przeprowadzi redukcję zatrudnienia o 7,5%. Zwolnienia dotyczą pracowników na wszystkich poziomach i we wszystkich obszarach, chociaż wpływ na specjalistów z obszarów technicznych będzie mniejszy. 

Decyzja o restrukturyzacji była trudna, ale konieczne było wsparcie długoterminowego rozwoju Sabre poprzez ciągłe inwestycje w transformację technologiczną i strategiczne priorytety. Odbudowa sektora turystycznego po pandemii jest niepewnym i stopniowym procesem, na który nie mamy wpływu. Nasze podejście polega na dostosowywaniu się i odpowiednim reagowaniu. – wyjaśnia Wojciech Gworek, Prezes Zarządu Sabre Poland i VP Software Engineering.

Sabre Poland wprowadziła szeroki pakiet świadczeń dla osób dotkniętych restrukturyzacją, w tym odprawy przekraczające wysokość wymaganą przepisami o zwolnieniach grupowych.

Zmiany na rynku IT

To kolejna firma IT zapowiadająca zwolnienia. Jak donosi serwis Layoffs (z informacjami o zwolnieniach), w branży IT tylko w maju zwolnienia zapowiedziały m.in. Microsoft (kolejne 158 osób), Stack Overflow (58 osób), Akamai (290 osób), LinkedIN (716 osób), Shopify (2300 osób), Unity (600 osób). Liczba deklarowanych zwolnień w 2023 roku już zbliża się do 200 000 etatów wobec 165 000 w całym 2022. 

Jednocześnie widać, że po gwałtownych redukcjach z początku roku, liczba deklarowanych redukcji się zmniejsza. 

Na szczęście polski rynek jest stabilny i zwolnienia w branży zazwyczaj związane są tylko z dużymi międzynarodowymi korporacjami, które prowadzą globalną restrukturyzację. Nie ma wątpliwości, że dla wszystkich pracowników technologicznych zwolnionych z Sabre znajdzie się praca na rynku krakowskim. 
 

Źródła:
https://www.sabre.com/locations/poland/sabre-implements-workforce-restructuring/
https://layoffs.fyi

To powinno Cię zainteresować