Zaczynamy od podstawowych danych, jakie zebraliśmy w ankietach. Mogą się one nieznacznie różnić od tego, co ciągle dostępne jest w podglądzie wyników ankiety na EDU ze względu na usunięcie z statystyk ankiet pustych.
W tym roku osoby pracujące jako testerzy / inżynierowie jakości stanowiły 66,22% wszystkich osób biorących udział w badaniu.
Najwięcej ankiet zebraliśmy od testerów posiadających od 2 do 5 lat doświadczenia. Jest to różnica względem ubiegłych lat, kiedy to wyniki otrzymaliśmy przede wszystkim od osób do dwóch lat doświadczenia.
Analiza pokazuje, że ponad 65% testerów biorących udział w badaniu [potencjalnie 65% wszystkich testerów w Polsce] ma certyfikat ISTQB poziomu podstawowego. Potem następuje przepaść. Kolejnym na liście najpopularniejszym certyfikatem jest ISTQB Test Manager.
Inne certyfikaty, które pojawiły się w odpowiedziach:
- IREB/REQB Foundation Level: 17 os.
- ITIL Foundation Level: 11 os.
- Certified Scrum Master: 7 os.
-
Prince 2: 5 os.
Większość osób pracuje dla polskich (małych i dużych) firm, co pokrywa się z wynikami z 2017 r. Znacząco zwiększył się odsetek osób pracujących na własnej działalności gospodarczej (z 5,87 do 8,2).
Ten trend widać również w zmniejszeniu się procentu osób pracujących na umowę o pracę w zestawieniu z kontraktorami.
Wielka trójka testerskich lokalizacji bez zmian. Najwięcej testerów ciągle pracuje w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie. Wszystkie jednak miasta w czołówce zestawienia straciły procentowo, co może wskazywać na rozwój rynku testerskiego w innych miejscach. Swój stan posiadania dwukrotnie zwiększył Lublin i Łódź!
Inne lokalizacje, które pojawiły się w odpowiedziach:
- Bielsko-Biała: 7 os.
- Bydgoszcz: 5 os.
- Koszalin: 3 os.
- Częstochowa: 3 os.
- Toruń: 3 os.
- Piła: 2 os.
- Olsztyn: 2 os.
- zagranica (Belgia: 4 os.; Wielka Brytania: 4 os.; Szwajcaria: 2 os.; Niemcy: 2 os.; Irlandia: 2 os.; Szwecja: 2 os.)
-
praca zdalna: 6 os.
Na koniec wisienka na torcie - zarobki. Wykres ten pokazuje wzrost w porównaniu do ubiegłych lat. Najwięcej osób zarabia w przedziale 3000-3500 PLN netto (w ubiegłym roku było to 2501-3000 PLN netto). Marginalne są też zarobki poniżej 2000 PLN netto.
Analizując średnią i medianę pensji w zawodzie testera (określane jako środkowa wartość w przedziale) widać, że następuje finansowy postęp. Po długim okresie stagnacji pensje testerów wreszcie ruszyły w górę. Około 10% wzrost nie jest może znaczący, ale miejmy nadzieję, że jest sygnałem do dalszych podwyżek.
Oczywiście przypominamy i podkreślamy, że są to analizy statystyczne i należy na nie patrzeć z pewnym dystansem.
*) wszystkie kwoty są kwotami netto.
W kolejnej publikacji pokażemy, jak zarobki zmieniają się na przestrzeni lat w stosunku m.in. do doświadczenia czy roli projektowej.
SPRAWDŹ TAKŻE |
---|
Analiza zarobków testerów - 2018. Część II. |