CV junior testera 2. Zmiany po niepowodzeniu

CV junior testera 2. Zmiany po niepowodzeniu
Nie masz wystarczająco dobrego CV jeśli nie pomogło Ci ono w znalezieniu pracy. Nie przestawaj więc go oceniać, wprowadzaj korekty i sprawdzaj!

Wielu uważa, że CV jest wizytówką wręczaną by nawiązać kontakt, który może doprowadzić do osiągnięcia zysku. Inni twierdzą, że stało się ulotką, którą rozdaje się na lewo i prawo z nadzieją, że trafi się na zainteresowanego pracodawcę. Wszystko zależy zapewne od kontekstu, ale CV junior testera bliżej raczej do ulotki reklamowej niż wizytówki. Skuteczne CV to jednak takie, które pomoże w ostatecznym rozrachunku znaleźć pracę. Trzeba więc ciągle wprowadzać w nim korekty i szukać usprawnień. 

Wysłałem 100 CV i nie otrzymałem żadnej odpowiedzi

 

Jeśli po raz 10 się nie udało, to po co podejmować 90 kolejnych prób? Twoje CV jest po prostu nieskrojone do założonego celu, jakim jest znalezienie pracy w testowaniu. 
 
CV można, a nawet trzeba sprawdzać. Masz na to wiele sposobów: począwszy od zweryfikowania za zgodność z dobrymi radami (np. CV junior testera), przez prośby o opinię na testerskim forum, po weryfikację bezpośrednio u pracodawcy. Druga opcja jest relatywnie prosta, bo jest wiele pomocnych testerów gotowych skomentować Twoje CV. W tym artykule chcemy jednak opisać opcję ostatnią. Jest ona najtrudniejsza z powodu ograniczonej liczby ogłoszeń o pracę, ale ciągle realna. 

CV jest po to aby znaleźć Ci pracę. Jego skuteczność możemy ocenić na kilku poziomach:

  1. POZIOM ZEROWY nie otrzymałeś żadnej odpowiedzi.
  2. POZIOM NIEDOSTATECZNY ktoś zapoznał się z Twoim CV i przesłał Ci odmowę.
  3. POZIOM MIERNY ktoś zapoznał się z Twoim CV, odrzucił i przesłał Ci feedback.
  4. POZIOM DOSTATECZNY dostałeś zaproszenie na test (zdalny).
  5. POZIOM DOBRY dostałeś zaproszenie na rozmowę. 
  6. POZIOM BARDZO DOBRY dostałeś pracę. 

Zerowy poziom jest wartościowy w ograniczonym zakresie. Jeśli nie otrzymaliśmy zaproszenia na rozmowę to możliwe, że nikt nawet nie zapoznał się z naszym CV. Bardziej prawdopodobne jest, że ktoś je przeczytał, ale może:

  • mamy słabe CV i zostało odrzucone z powodów nie merytorycznych,
  • nie spełniamy kryteriów,
  • spełniamy kryteria, ale byli lepsi,
  • spełniamy kryteria, ale wydarzyło się coś co zatrzymało rekrutację (np. zawieszono zatrudnienie).

Niezależnie od przyczyn, brak wartościowego feedbacku powinien zachęcić do dokonania zmian w CV, jak wybór innych ofert pracy, pomniejszych usprawnień w samym dokumencie itp. 

Poziom niedostateczny jest zbliżony do zerowego, ale daje Ci możliwość poproszenia o informację jaki był powód odrzucenia Twojej oferty. Daje to szansę na poprawienie CV. 

Na poziomie miernym już dostajesz jakiś feedback. Niestety może być taki sam dla wszystkich i nie odnosić się do Twojego CV. Jeśli jednak ma jakiś personalny komentarz, to znów daje Ci to szansę na usprawnienia. Ponownie nawiązałeś jakiś kontakt więc możesz dopytać o konkretny powód odrzucenia.

Poziom dostateczny to tak naprawdę wysoka ocena dla CV i szansa na pracę. Oczywiście zaproszenie mogli dostać wszyscy aplikujący, ale raczej można uznać, że Twoje CV przeszło kontrolę jakości. Jeśli jednak test będzie dla Ciebie za trudny i nie przejdziesz do kolejnego etapu może to oznaczać, że kompetencje wynikające z dokumentu mogą być zbyt optymistycznie opisane. 

Poziom dobry to pewnik, że ktoś przeczytał Twoje CV i uznał, że warto porozmawiać z Tobą na żywo, a poziom bardzo dobry oznacza, że ktoś skonfrontował CV z twoimi umiejętnościami i zdecydował się dać Ci pracę. Tu raczej podstaw do zmian CV nie będzie bo udowodniło ono Twoją przydatność. Jeśli jednak nie udało się pozytywne przejść rozmowy to będziesz miał dużo własnego materiału na temat tego co mogło pójść nie tak podczas rozmowy. Kolejnym etapem będzie poprawienie CV i umiejętności autoprezentacji. 

Jak widać nie tylko CV jest podstawą do usprawniania, ale to ono będzie Twoim pierwszym kontaktem z przyszłym pracodawcą. Oczywiście możemy żonglować skończonym zbiorem informacji i skoro treść jest w miarę niezmienna to najważniejszym obszarem zmian będzie forma. Ciągłe wysyłanie takiego samego CV nie ma sensu, a feedback od pracodawców jest podstawą do jego zmieniania. Czym bardziej wartościowa informacja zwrotna, tym większe zmiany możemy wprowadzić. Jeśli CV nie działa i nie generuje zaproszeń na rozmowy, to możemy próbować je zmieniać diametralnie albo wprowadzać drobne, ewolucyjne zmiany. 

To powinno Cię zainteresować