Czas na rozpoczęcie pracy w IT jest jednym z najgorszych w historii. Branża się zatrzymała i wciąż czeka na odbicie. Wiele osób, które czekają na swoją kolej, może mieć przekonanie, że nie warto dalej marnować czasu, bo dla pracodawców atrakcyjniejsze mogą być osoby młodsze.
Jeśli więc jesteś z pokolenia Y (Milenialsi, urodzeni w latach 1981-1996), to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość - pokolenie dzisiejszych dwudziestolatków, tzw. pokolenie Z (1995 - 2012) nie chce pracować w IT.
Istnienie różnic pomiędzy pokoleniem Z a innymi pokoleniami ma charakter anegdotyczny; różnice te nie zostały potwierdzone w badaniach naukowych. Stworzony obraz jest stereotypowy, ale może próbować tłumaczyć mniejsze zainteresowanie przedstawicieli tego pokolenia pracą w IT. Przez długi czas mieliśmy przekonanie, że to właśnie Zetki zdominują branżę, bo dla nich cyfrowy świat istnieje od zawsze. Jest to pokolenie dorastające w świecie nowoczesnych technologii. Dodatkowo uznawani są za spędzających mało czasu w „realnym” świecie.
Kilka „popularnych” cech, które mogłyby wyjaśniać, dlaczego pokolenie Z nie interesuje się pracą w IT to:
- mają wielkie plany na przyszłość i nie chcą marnować czasu na pracę w projektach
- są przedsiębiorczy, więc mogą zarządzać IT, a nie pracować dla kogoś
- wiedzę czerpią z Internetu, nastawieni są na szybkie wyszukiwanie informacji i jednocześnie jej nie pogłębiają. Zadania takie jak analiza czy programowanie mogą być dla nich albo za trudne, albo zbyt nużące.
Zetki dość mocno pracują na swój obniżony potencjał zrekrutowania. Możemy więc spojrzeć na to z drugiej strony i zastanowić się, dlaczego przedstawiciele tego pokolenia mogą być mniej interesujący dla pracodawców:
- nie czują przywiązania do miejsca pracy, więc są też mniej chętnie wybierani przez pracodawców
- mają silną potrzebę zmieniania świata i w projektach, jakie wybierają i muszą widzieć realną szansę na osiągniecie tego. Jeśli jednak proces zmiany trwa za długo, to szybko się nudzą
- nie chcą być pracownikami, bo chcą tworzyć własny biznes
- są oceniani jako mający zbyt wysokie wymagania w stosunku do swoich umiejętności.
Jeśli jako przedstawiciel pokolenia Y masz poczucie, że stoisz na przegranej pozycji względem młodych wilków, to zweryfikuj swoje przekonania.