Szczególnie niepokojący może być fakt, że testowanie znalazło się w grupie specjalizacji z najniższą średnią oceną (4,7 na 10) pod względem dostępności ofert i wynagrodzeń.
Dla porównania, obszary takie jak Security czy Data & BI notują wzrosty zarówno liczby ofert, jak i oferowanych stawek. Branża testowania, stanowiąca 6,5% wszystkich dostępnych ofert w branży IT, znalazła się w trudnej sytuacji, ponieważ widzimy wyraźną dysproporcję między liczbą kandydatów a dostępnymi stanowiskami.
Wymagania i kompetencje
Co ciekawe, wśród najczęstszych wymagań stawianych testerom wciąż dominują kompetencje związane z testowaniem automatycznym - Java (27%), Selenium (24%), SQL (22%) i Python (22%). To może sugerować wzrost zainteresowania w obszarze automatyzacji testów integracyjnych i po GUI. Podstawowa znajomość narzędzi do automatyzowania staje się standardem nawet na stanowiskach, gdzie głównym zadaniem są testy manualne.
Problem juniorów
Zastanawiające jest zjawisko niedoboru ofert juniorskich w testowaniu. Dla tego poziomu doświadczenia raport nie podaje mediany wynagrodzeń B2B ze względu na zbyt małą próbę. Może to być sygnałem, że jeśli firmy zatrudniają już początkujących to nie w formule B2B. Taka sytuacja może wskazywać, że nawet założenia JDG może nie stanowić przewagi na rynku pracy.
Zmiany w modelu pracy
Raport wskazuje też na zmiany pojawiające się w samym modelu pracy. o ile praca zdalna wciąż dominuje (47% ofert), to widać wyraźny trend w kierunku modelu hybrydowego, który zrównał się już z pracą stacjonarną. Dla testerów może to oznaczać konieczność częstszej obecności w biurze, szczególnie w kontekście współpracy z zespołami programistycznymi i biznesowymi.
Miasta
Warszawa to ciągle TOP 1 jeśli chodzi o miasto do pracy w IT, a Kraków, pomimo małych spadków, lokuje się na miejscu drugim. Poważny drop zaliczył za to Wrocław (-6p.p.)!
Różnice zaraz za podium wydają się minimalne i Gdańsk zaliczył spadek na 5 miejsce po dobrym wyniku Poznania (miejsce 4 z +1,2p.p). Świetnie swoją szansę wykorzystuje Łódź, która jest już tylko 0,2p.p. za Gdańskiem.
Jeśli rozważasz zmianę miejsca zamieszkania, poważnie zastanów się nad tym trendem w kontekście spadającej liczby ofert z pracą zdalną.
Wynagrodzenia, formy zatrudnienia i sektory
W kwestii wynagrodzeń testowanie plasuje się w średnim przedziale względem innych specjalizacji IT. Mediana widełek dla mid-level testera na B2B wynosi 14 000 - 20 000 PLN netto, podczas gdy na umowie o pracę 11 000 – 17 000 PLN brutto. Tutaj różnica między dolnym a górnym progiem widełek jest stosunkowo niewielka w porównaniu z innymi specjalizacjami, co może sugerować mniejszą elastyczność negocjacyjną.
Potencjalnie pocieszeniem może być to, że choć górne widełki zarobków zostają praktycznie bez zmian, to minimalne stawki wzrosły w stosunku do 2023. Ta korekta wynika raczej z inflacji i wzrostu płacy minimalnej, niż z realnego docenienia pracy testerów i jest porównywalna ze średnią dla całej branży.
Równocześnie znów spada liczba zleceń od SH, agencji HR i firm bodyleasingowych (w zależności od definicji, spadek wyniósł 15-30%), czyli całkiem sporej gałęzi rynku. Możemy to odczytywać jako mniej zleceń na wytworzenie oprogramowania od podmiotów zewnętrznych i mniej zleceń dla kontraktorni. Na szczęście nadrobiły to oferty od tzw. firm produktowych, w tym głównie z obszaru Fintech i Telekomunikacji. Oznacza to, że duże firmy (od)bud(ow)ują swoje z zespoły wewnętrzne. To z kolei kieruje nas na obszary nietesterskiej wiedzy ogólnej, ale dopasowanej do technologii i specyfiki jednej organizacji.
Opublikowane dane nie są jeszcze wystarczające, by ponownie stawiać przed testerami pytania o przyszłość zawodu. Trzeba jednak zastanowić się nad wiedzą i umiejętnościami, w jakie należy zainwestować. Czy potrzebujemy nowych certyfikatów w swoim portfolio? Jak bardzo automatyzacja zmieni profil kompetencyjny testera w najbliższych latach? Na te pytania jeszcze nie mamy jednoznacznych odpowiedzi. Za to widzimy, że warto inwestować w AI i Security, bo tu trend jest rosnący.
Za to testerzy w Game Devie i embedded muszą uciekać z tego tonącego okrętu.
Wnioski
Zagregowane, całoroczne dane nie wyglądają optymistycznie, ale pamiętajmy, że branża zaliczyła odbicie w czwartym kwartale (Q4). W październiku, listopadzie i grudniu 2024 mieliśmy 22% więcej ogłoszeń, niż w tym samym okresie 2023.
Może się okazać, że widoczna sytuacja jest dobrym obrazem średniej, ale nie pokazuje właściwego trendu. Dopiero dane z perspektywy 2025 Q1 mogą pokazać, czy wahnięcie z końca 2024 było jedynie anomalią, czy też wskaźnikiem odbicia.
Aby rozwijać swoją karierę w testowaniu, trzeba stale rozwijać swoje umiejętności analityczne i rozumienia biznesu. W połączeniu z wiedzą o testowaniu mogą one dać przewagę na coraz bardziej wymagającym rynku. Warto też inwestować w budowanie portfolio umiejętności wykraczających poza tradycyjne testowanie - od automatyzacji, przez podstawy programowania, po zrozumienie procesów CI/CD.
Przy obecnej sytuacji na rynku możemy podejrzewać, że rola testera ewoluuje w kierunku bardziej kompleksowego specjalisty od jakości oprogramowania. Tradycyjne testowanie manualne wciąć będzie się umacniać, ale będzie musiało być uzupełnione o szersze kompetencje techniczne i biznesowe. Gdy rośnie konkurencja i stale zmieniają się wymagania rynku, trzeba także bardziej elastycznie podchodzić do swojego rozwoju zawodowego.
Z całością raportu możecie zapoznać się >> tutaj <<