Poniższy artykuł jest zbiorem naszych rekomendacji tego, co można zrobić, aby skutecznie przejść drogę od samego pomysłu na zostanie testerem, przez stadium początkującego testera, aż do seniora testów – zarówno tych teoretycznych, jak i praktycznych. Wszystkie szkolenia, o których mowa, znajdziecie oczywiście w naszej ofercie. Dodaliśmy także informacje o tym, ile trwają, żebyście mogli w przybliżeniu określić czas, jaki będzie Wam potrzebny na ich realizację.
Etap 1: Sylabus ISTQB® Poziom Podstawowy
Pierwszy przystanek to rzecz bardzo prosta: przeczytanie ze zrozumieniem sylabusa ISTQB® Poziom Podstawowy. To jedyna opcja, która nie wymaga od Was żadnego wkładu finansowego – sylabusy dostępne są za darmo, np. na oficjalnej stronie ISTQB®. Na potrzeby tej publikacji oszacowaliśmy, że czas poświęcony na zaznajomienie się z jego treścią to około 20h, jednak będzie się on różnił w zależności od osoby – ilość czasu potrzebna na samodzielne przyswojenie wiedzy dostępnej w materiałach będzie bowiem kwestią indywidualną.
Oficjalne sylabusy ISTQB® Poziom Podstawowy w języku polskim i angielskim znajdziecie na naszej platformie EDU:
• Język polski
• Język angielski
Etap 2: Zawód Tester
W szkoleniu praktycznym „Zawód Tester” można, co prawda, wziąć udział z pominięciem kroku pierwszego, ale znajomość sylabusa będzie dla Was znacznym ułatwieniem. Kurs skierowany jest do osób początkujących, które szukają możliwości nauki testowania manualnego poprzez praktyczne przykłady. W agendzie szkolenia zawarte są najważniejsze elementy teorii, ale większy nacisk położony jest na przećwiczenie zdobytej wiedzy w praktyce.
Szkolenie trwa 4 dni (łącznie 32h). Elementem opcjonalnym szkolenia są wliczone w cenę praktyki zdalne, odbywające się bezpośrednio po szkoleniu. W trakcie ich trwania wykonujecie zadania zlecone przez trenera – 1 zadanie na 1 tydzień praktyk. Jeśli zdecydujecie się na tę opcję, czas poświęcony na Waszą edukację wydłuża się o 3 tygodnie.
Więcej o szkoleniu >>tutaj.
Etap 3: Certyfikat ISTQB® Poziom Podstawowy [opcjonalnie]
Znając teorię zawartą w sylabusie ISTQB® Foundation Level, popartą praktycznymi ćwiczeniami wykonywanymi w ramach szkolenia „Zawód Tester”, możecie zrobić kolejny krok – podjąć próbę uzyskania oficjalnego poświadczenia zdobytej przez Was wiedzy. Krok ten jest opcjonalny, bo wielu pracodawców nie wymaga od potencjalnych pracowników certyfikatu, ale fakt posiadania go może być dużym atutem w Waszym CV.
Czas trwania egzaminu w języku polskim to 60 minut. Osoby, które zdecydują się podejść do sesji w języku innym, niż ojczysty, mogą liczyć na wydłużenie czasu jej trwania do 75 minut.
Zapisz się na egzamin >>tutaj.
Etap 4: Praktyka testowania dla początkujących testerów
Warsztaty te są w 100% praktyką testowania i skupiają się na najbardziej przydatnych aspektach codziennej pracy testera, pozwalając sprawdzić zdobytą wiedzę z użyciem praktycznych przykładów. Składające się z 30 lekcji szkolenie realizowane jest w formie online, co daje możliwość realizacji kursu w elastycznej, dostosowanej do własnych potrzeb formie (to uczestnik sam decyduje, kiedy i w jakich godzinach wykonuje dostępne lekcje). Każde wykonane zadanie oceniane jest następnie przez trenera-specjalistę, a w razie potrzeby istnieje możliwość zadawania mu pytań w formie e-maila.
Cały kurs trwa 90 dni, jednak można ukończyć go przed upływem przewidywanego czasu, w zależności od intensywności uczestnictwa w warsztatach. Po ich zakończeniu otrzymujecie certyfikat wykonania praktyki testowania (pod warunkiem wykonania każdej z lekcji).
Więcej o szkoleniu >>tutaj.
Etap 5: Testy eksploracyjne – Laboratorium
Kolejna propozycja na naszej liście to jednodniowe (8h) warsztaty praktyczne, skupiające się na praktyce testowania eksploracyjnego, czyli metodzie równoczesnego uczenia się aplikacji i weryfikacji jej funkcjonowania. Celem szkolenia jest poprawienie zdolności praktykujących testerów w wykonywaniu eksploracji oprogramowania oraz wprowadzenie powtarzalności do zarządzania testami.
Więcej o szkoleniu >>tutaj.
Etap 6: ISTQB® Analityk Testów – Poziom Zaawansowany
By wziąć udział w kolejnym rekomendowanym przez nas szkoleniu, niezbędna jest znajomość treści sylabusa ISTQB® Poziom Podstawowy i posiadanie doświadczenia zawodowego w testowaniu oprogramowania, a także wiedzy z zakresu zarządzania testami w organizacji. Kurs „ISTQB® Analityk Testów” to duża dawka teorii dotyczącej m.in. zasad analizy specyfikacji wymagań, technik projektowania testów, raportowania defektów czy analizy wyników.
Szkolenie trwa 3 dni (24h), a zdobyta wiedza przygotuje Was do uzyskania certyfikatu ISTQB® Analityk Testów – Poziom Zaawansowany.
Więcej o szkoleniu >>tutaj.
Etap 7: Certyfikat ISTQB® Analityk Testów – Poziom Zaawansowany [opcjonalnie]
Docieramy do ostatniego przystanku na przykładowej trasie rozwoju kariery testera, którym jest zdobycie oficjalnego certyfikatu ISTQB® Analityk Testów – Poziom Zaawansowany. Podobnie jak w przypadku certyfikatu poziomu podstawowego, jest to element opcjonalny, ale pożądany w CV.
Czas trwania egzaminu w języku polskim to 120 minut, zaś sesja egzaminacyjna w języku nieojczystym, wydłużona jest do 150 minut.
Zapisz się na egzamin >>tutaj.
Podsumowanie
Przedstawiona ścieżka jest jedynie przykładem tego, w jaki sposób można zaplanować kolejne kroki swojej edukacji. Tworząc taki plan, warto mieć także na uwadze własne możliwości (zarówno te czasowe, jak i finansowe) oraz to, w jaki sposób przyswajamy wiedzę. Przymierzając się do zmiany branży, pamiętajcie, że tylko po uprzednim dokładnym przemyśleniu, uda się zrobić to sprawnie i efektywnie.