Tester oprogramowania. Plan rozwoju kariery

Tester oprogramowania. Plan rozwoju kariery
Jeśli myślicie poważnie o zawodzie testera oprogramowania, musicie być przygotowani na to, że takie przedsięwzięcie pochłonie dużą część Waszego czasu oraz środki finansowe. Wchodząc w branżę, warto mieć dobry plan swojej edukacji.

Poniższy artykuł jest zbiorem naszych rekomendacji tego, co można zrobić, aby skutecznie przejść drogę od samego pomysłu na zostanie testerem, przez stadium początkującego testera, aż do seniora testów – zarówno tych teoretycznych, jak i praktycznych. Wszystkie szkolenia, o których mowa, znajdziecie oczywiście w naszej ofercie. Dodaliśmy także informacje o tym, ile trwają, żebyście mogli w przybliżeniu określić czas, jaki będzie Wam potrzebny na ich realizację. 

tester-oprogramowania-plan-rozwoju-kariery.png

Etap 1: Sylabus ISTQB® Poziom Podstawowy

Pierwszy przystanek to rzecz bardzo prosta: przeczytanie ze zrozumieniem sylabusa ISTQB® Poziom Podstawowy. To jedyna opcja, która nie wymaga od Was żadnego wkładu finansowego – sylabusy dostępne są za darmo, np. na oficjalnej stronie ISTQB®. Na potrzeby tej publikacji oszacowaliśmy, że czas poświęcony na zaznajomienie się z jego treścią to około 20h, jednak będzie się on różnił w zależności od osoby – ilość czasu potrzebna na samodzielne przyswojenie wiedzy dostępnej w materiałach będzie bowiem kwestią indywidualną.

Oficjalne sylabusy ISTQB® Poziom Podstawowy w języku polskim i angielskim znajdziecie na naszej platformie EDU:
•    Język polski 
•    Język angielski 

Etap 2: Zawód Tester

W szkoleniu praktycznym „Zawód Tester” można, co prawda, wziąć udział z pominięciem kroku pierwszego, ale znajomość sylabusa będzie dla Was znacznym ułatwieniem. Kurs skierowany jest do osób początkujących, które szukają możliwości nauki testowania manualnego poprzez praktyczne przykłady. W agendzie szkolenia zawarte są najważniejsze elementy teorii, ale większy nacisk położony jest na przećwiczenie zdobytej wiedzy w praktyce.

Szkolenie trwa 4 dni (łącznie 32h). Elementem opcjonalnym szkolenia są wliczone w cenę praktyki zdalne, odbywające się bezpośrednio po szkoleniu. W trakcie ich trwania wykonujecie zadania zlecone przez trenera – 1 zadanie na 1 tydzień praktyk. Jeśli zdecydujecie się na tę opcję, czas poświęcony na Waszą edukację wydłuża się o 3 tygodnie.

Więcej o szkoleniu >>tutaj.

Etap 3: Certyfikat ISTQB® Poziom Podstawowy [opcjonalnie]

Znając teorię zawartą w sylabusie ISTQB® Foundation Level, popartą praktycznymi ćwiczeniami wykonywanymi w ramach szkolenia „Zawód Tester”, możecie zrobić kolejny krok – podjąć próbę uzyskania oficjalnego poświadczenia zdobytej przez Was wiedzy. Krok ten jest opcjonalny, bo wielu pracodawców nie wymaga od potencjalnych pracowników certyfikatu, ale fakt posiadania go może być dużym atutem w Waszym CV.

Czas trwania egzaminu w języku polskim to 60 minut. Osoby, które zdecydują się podejść do sesji w języku innym, niż ojczysty, mogą liczyć na wydłużenie czasu jej trwania do 75 minut. 

Zapisz się na egzamin >>tutaj.

Etap 4: Praktyka testowania dla początkujących testerów

Warsztaty te są w 100% praktyką testowania i skupiają się na najbardziej przydatnych aspektach codziennej pracy testera, pozwalając sprawdzić zdobytą wiedzę z użyciem praktycznych przykładów. Składające się z 30 lekcji szkolenie realizowane jest w formie online, co daje możliwość realizacji kursu w elastycznej, dostosowanej do własnych potrzeb formie (to uczestnik sam decyduje, kiedy i w jakich godzinach wykonuje dostępne lekcje). Każde wykonane zadanie oceniane jest następnie przez trenera-specjalistę, a w razie potrzeby istnieje możliwość zadawania mu pytań w formie e-maila. 

Cały kurs trwa 90 dni, jednak można ukończyć go przed upływem przewidywanego czasu, w zależności od intensywności uczestnictwa w warsztatach. Po ich zakończeniu otrzymujecie certyfikat wykonania praktyki testowania (pod warunkiem wykonania każdej z lekcji).

Więcej o szkoleniu >>tutaj.

Etap 5: Testy eksploracyjne – Laboratorium

Kolejna propozycja na naszej liście to jednodniowe (8h) warsztaty praktyczne, skupiające się na praktyce testowania eksploracyjnego, czyli metodzie równoczesnego uczenia się aplikacji i weryfikacji jej funkcjonowania. Celem szkolenia jest poprawienie zdolności praktykujących testerów w wykonywaniu eksploracji oprogramowania oraz wprowadzenie powtarzalności do zarządzania testami.

Więcej o szkoleniu >>tutaj.

Etap 6: ISTQB® Analityk Testów – Poziom Zaawansowany

By wziąć udział w kolejnym rekomendowanym przez nas szkoleniu, niezbędna jest znajomość treści sylabusa ISTQB® Poziom Podstawowy i posiadanie doświadczenia zawodowego w testowaniu oprogramowania, a także wiedzy z zakresu zarządzania testami w organizacji. Kurs „ISTQB® Analityk Testów” to duża dawka teorii dotyczącej m.in. zasad analizy specyfikacji wymagań, technik projektowania testów, raportowania defektów czy analizy wyników.

Szkolenie trwa 3 dni (24h), a zdobyta wiedza przygotuje Was do uzyskania certyfikatu ISTQB® Analityk Testów – Poziom Zaawansowany.

Więcej o szkoleniu >>tutaj.

Etap 7: Certyfikat ISTQB® Analityk Testów – Poziom Zaawansowany [opcjonalnie]

Docieramy do ostatniego przystanku na przykładowej trasie rozwoju kariery testera, którym jest zdobycie oficjalnego certyfikatu ISTQB® Analityk Testów – Poziom Zaawansowany. Podobnie jak w przypadku certyfikatu poziomu podstawowego, jest to element opcjonalny, ale pożądany w CV.

Czas trwania egzaminu w języku polskim to 120 minut, zaś sesja egzaminacyjna w języku nieojczystym, wydłużona jest do 150 minut.

Zapisz się na egzamin >>tutaj.

Podsumowanie

Przedstawiona ścieżka jest jedynie przykładem tego, w jaki sposób można zaplanować kolejne kroki swojej edukacji. Tworząc taki plan, warto mieć także na uwadze własne możliwości (zarówno te czasowe, jak i finansowe) oraz to, w jaki sposób przyswajamy wiedzę. Przymierzając się do zmiany branży, pamiętajcie, że tylko po uprzednim dokładnym przemyśleniu, uda się zrobić to sprawnie i efektywnie. 
 

To powinno Cię zainteresować