Katarzyna pyta: "[...] mam pytanie odnośnie zawodu testera. Myślałam o tym, żeby nauczyć się programowania w Java, a później usłyszałam od znajomego, że na początek lepiej jakbym testowała, a później jak nauczę się kodować zaczęła kodować. Jakie jest Wasze zdanie?
Dodam ,że nie ma wykształcenia informatycznego tylko humanistyczne, a moje plany wiązałyby się z dużym nakładem pracy."
Odpowiedź: Pytanie, jakie musimy zadać, to co jest Twoim celem? Chcesz zostać programistką czy testerką? Jeśli chcesz programować i tym się zajmować, to naucz się od razu kodować. Kodowanie testerskie jest innym kodowaniem niż to typowe dla programistów. Jedni i drugi tworzą kod, ale jego przeznaczenie jest inne. Potrzebne jest również inne nastawienie przy tworzeniu kodu. Celem programisty jest dostarczenie działającego produktu, a celem testera automatycznego jest stworzenie narzędzia do weryfikacji tego produktu. Jeśli nie kodowałaś do tej pory, a wykształcenie masz humanistyczne, to dużo pracy przed Tobą. Ponieważ szansa na niepowodzenie jest duża, warto podzielić drogę na (zwinne) iteracje i regularnie sprawdzać postępy w pracy. Jeśli są niezadowalające, zawsze możesz możliwie szybko wycofać się z tej ścieżki i spróbować łatwiejszego języka niż Java.
Jeśli chcesz zostać koderką narzędzi automatycznej weryfikacji, to warto na początek nauczyć się testowania manualnego. Tworzenie dobrych skryptów testowych wymaga od Ciebie podstawowej wiedzy testerskiej jak umiejętność definiowania wartościowych scenariuszy, zdolności do doboru asercji i / lub weryfikatorów, znajomości testowania w oparciu o dane, itd. Dobry tester automatyczny zna rzemiosło testerskie od podstaw i nie odcina się od podstaw. Zna więc teorię automatyzacji i rozumie jej wartość biznesową.
Upraszczając, ale bazując na własnym doświadczeniu, Javy uczysz się w testowaniu by:
- tworzyć testy jednostkowe w JUnit
- pisać skrypty testowe dla integracji i na warstwie interfejsowej w Selenium Webdriver.
Trzecia opcja, rzadziej spotykana, to programowanie własnych, małych narzędzi wspierających testowanie, jak wtyczki do JMetera lub różnego rodzaju generatory.
W każdym przypadku polecamy zacząć od podstaw Java i od publikacji "Java for Testers" Alana Richardsona.
Powodzenia!