Analiza zarobków testerów - 2017. Część I.

Analiza zarobków testerów - 2017. Część I.
Wyniki największego badania ankietowego zarobków testerów oprogramowania w Polsce w 2017 roku.
 

Zaczynamy podaniem wyników ankiet za 2017 rok, a ich analizę oraz badanie trendów przeprowadzimy w kolejnych publikacjach.

W ankiecie udział wzięło 886 testerów oprogramowania. Wynik jest niższy od ubiegłorocznego, ale ciągle jest to największa znana nam próbka. Dziękujemy za głosowanie!

 

"Przeciętny" polski tester pełni w swoim projekcie rolę testera oprogramowania lub inżyniera jakości i ma mniej niż 2 lata doświadczenia w testowaniu. Posiada certyfikat ISTQB Poziomu Podstawowego i pracuje na umowie o pracę w zagranicznej firmie. Pracuje w Warszawie i zarabia około 3 000,00 PLN na rękę.

 

Wszystke poniższe dane podane są w procentach [%].

Ciekawostką, którą można zauważyć jest to, że na dziesięciu testerów jeden pełni rolę menedżerską lub liderską.

 

Wyniki pokazują, że do zawodu w ostatnich latach dołączyło bardzo dużo nowych osób. Prawie 80% ankietowanych ma mniej niż 5 lat doświadczenia, a w tej grupie więcej niż połowa ma mniej niż 2 lata doświadczenia.

 

Na uwagę zasługują jeszcze cztery certyfikaty, które ankieterzy podali w kategorii "Inne":

  • REQB Foundation Level (1,06%)
  • PRINCE2 (0,93%)
  • ISTQB Agile Tester (0,93%)
  • Professional Scrum Master (0,53%).
 

W dobie patriotyzmu gospodarczego warto podkreślić, że większość z nas pracuje w polskich firmach. Są to zarówno duże korporacje, małe firmy, jak i własna działalność gospodarcza.

 

3/4 testerów pracuje na umowie o pracę. Ta najstabilniejsza i jednocześnie najdroższa forma zatrudnienia (zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy) jest preferowana w naszym zawodzie.

 

W ankiecie bardzo dobrze widać liderów polskiego IT oraz główne ośrodki rozwoju oporgramowania. Z dużą przewagą liczności testerów prowadzi Warszawa, a dwa pozostałe miejsca na podium zajmują Wrocław i Kraków. Po piętach depcze im aspirujące Trójmiasto.

W tym roku dała nam o sobie znać również Bielsko-Biała (1,24%).

 

I na koniec pensje. W tym roku prosiliśmy, abyście określili swoją pensję netto, czyli to, ile średniomiesięcznie trafia na Wasze konto. Ten zabieg ma na celu porównanie, ile zarabiają testerzy na umowach o pracę (oraz cywilno prawnych) kontra testerzy na własnej działalności. Dla tych pierwszych jest łatwiej określić zarobek, ponieważ ich comiesięczne przelewy (zazwyczaj) uwzględniają już zaliczkę na podatek dochodowy oraz koszty ubezpieczeń społecznych. Dla samozatrudnionych kwota netto powinna zostać wyliczona już po zapłacenie podatku VAT (jeśli są jego płatnikami), podatku dochodowego (rozliczany miesięcznie lub kwartalnie) oraz innych kosztów prowadzenia działalności.

 

 

Z danych wynika, że:

średnia pensja w zawodzie to 5098,08 netto

mediana pensji testera to 4250,00 netto.

Wartości do określenia średniej pensji i mediany zostały pobierane jako środkowa wartość w przedziale.

 

W kolejnej publikacji skomentujemy, jak te dane zmieniają się na przestrzeni lat oraz jakie wnioski z tego płyną.