Testerzy odpowiadają testerom 30 - Dla kogo studia podyplomowe z testowania?

Testerzy odpowiadają testerom 30 - Dla kogo studia podyplomowe z testowania?
Już kilka uczelni wyższych postanowiło włączyć do swojej oferty studia podyplomowe z testowania oprogramowania. Odpowiadamy na pytanie, dla kogo przeznaczone są studia, co dają i czy każdy ma szansę ukończyć je z powodzeniem.
 

Pani Martyna: Chciałam zapytać, czy studia podyplomowe "Tester oprogramowania" NAPRAWDĘ jest przeznaczony również dla osób, które absolutnie nic nie miały wspólnego do tej pory ani z testowaniem, ani w ogóle ze światem IT? Strasznie kusi mnie ta opcja.

 

Nasza odpowiedź: Studia z testowania w większości przypadków zaczynają od bardzo podstawowego poziomu, aby szybko przechodzić do tematów bardziej zaawansowanych. Ponieważ rzadko kiedy opierają się one o zamrożone programy, a wykładowcy otwarci są na zmiany, to ich poziom można dopasować do uczestników. Panuje na nich bardzo zwinne i elastyczne podejście do uczestników. Bada się poziom wiedzy poszczególnych osób (nie zawsze w sposób formalny), a potem wykładowcy modyfikują swoje wykłady dopasowując je do "średniej" w grupie. Na studiach podyplomowych, które wspierają i prowadzą ludzie związani z testerzy.pl staramy się w warstwie merytorycznej zawsze podchodzić do studentów w sposób indywidualny.

Przy dużym zainteresowaniu studiami można jeszcze bardziej dopasować tok studiów do poziomu wiedzy studentów. Przykładowo na Uniwersytecie Jagiellońskim studenci zostali podzieleni na dwie grupy: jedną początkującą i drugą zaawansowaną.

Studia nadają się dla osób początkujących w IT, ale to, na ile studenci skorzystają z zajęć w dużej mierze zależy od tego, jak szybko się uczą i jak otwarci są na naukę pozalekcyjną. Im mniej wiedzy ma się rozpoczynając studia, tym więcej trzeba z siebie dać podczas ich trwania.

Na studiach spotkacie osoby, które już pracują jako testerzy, ale również takie, które dowiedzą się czym jest testowanie dopiero na pierwszych zajęciach.

Nie należy również oczekiwać cudów i zakładać, że wykorzysta się wszystkie przedmioty na 100%. W każdej szkole, czyli również na studiach, są przedmioty, które "leżały" nam bardziej i z których wiedza utrwaliła nam się bardziej. Nie inaczej jest ze studiami z testowania. Możemy opuścić mury uczelni jako sprawni testerzy manualni z podstawową wiedzą z automatyzacji czy też testów konfiguracji. Możemy również zakończyć edukację z umiejętnością pisania dobrych testów automatycznych podpartą silnym fundamentem podstaw testowania. Pamiętajcie, że żadna uczelnia nie zrobi z Was eksperta i praktyka. Co najwyżej wyposażą Was w narzędzia, którymi sami będziecie mogli się posługiwać w zdobywaniu doświadczenia.

 

 

SPRAWDŹ TAKŻE
Testerzy odpowiadają testerom 29 - Dyplom z testowania? Dobre rady 
Testerzy odpowiadają testerom 28 - Java dla początkujących testerów? 
Testerzy odpowiadają testerom 27 - Automatyzacja testów dla Windows i Mac OS? 
Testerzy odpowiadają testerom 26 - Jak zostać testerem 
Testerzy odpowiadają testerom 25 - Studia dla dyplomu 
Testerzy odpowiadają testerom 24 - Co warto automatyzować? 
Testerzy odpowiadają testerom 23 - Studia z testowania oprogramowania 
Testerzy odpowiadają testerom 22 - Przypadki testowe w procesie testowania 
Testerzy odpowiadają testerom 21 - Testowanie a język angielski 
Testerzy odpowiadają testerom 20 - Egzamin ISTQB 

 

To powinno Cię zainteresować