Certyfikat z cyfrowej dostępności

Certyfikat z cyfrowej dostępności
ITCQF® ogłosiło powołanie nowej grupy roboczej, zajmującej się tematyką dostępności.

International Technical Communication Qualifications Foundation (ITCQF®) to fundacja, która jest znana w Polsce z certyfikatu, obejmującego swoim zakresem komunikacje techniczną. Powołała ona grupę roboczą ds. Dostępności cyfrowej. Celem grupy jest opracowanie programu nauczania, zorientowanego na oprogramowaniu i dokumentach dostępnych dla wszystkich użytkowników. To zupełnie nowy strumień w strukturze ITCQF®.
 
W oświadczeniu wypowiada się Radek Smilgin, współautor nowej certyfikacji:

Naszym celem jest odpowiedź na duże zapotrzebowanie rynku, na wsparcie osób, które potrzebują pomocy ze względu na swoją niepełnosprawność. Nawiązaliśmy współpracę z ekspertami w tej dziedzinie, aby omówić nie tylko aspekt aplikacji internetowych, ale także zająć się tematami związanymi z ułatwieniami dostępu dla oprogramowania telefonów komórkowych, komputerów stacjonarnych, wearables i aplikacji wbudowanych. Ponieważ jesteśmy częścią rodziny techcomm, przedstawimy również zasady dotyczące dokumentacji cyfrowej. Zamierzamy opracować schemat nauczania, który zbierze podstawy i pomoże w zrozumieniu konstruowania oprogramowania, które faktycznie zapewnia wsparcie osobom ze specjalnymi potrzebami. Zdajemy sobie sprawę, że dostępność jest priorytetem dla wielu urzędników, ale my patrzymy na nią z perspektywy ludzi. Dostępne oprogramowanie może pomóc w codziennych zmaganiach wszystkich użytkowników. Wciąż brakuje wiedzy na temat stosowania odpowiednich rozwiązań w zakresie oprogramowania i dokumentów dostępnych zarówno w sieci, jak i poza nią. Planujemy zbudować zaawansowany program szkoleniowy, który stworzy ramy wspierające zrozumienie krytycznych aspektów projektowania i weryfikacji łatwego w użyciu i pomocnego oprogramowania.

Zgodnie z zapewnieniami, pierwsza wersja sylabusa i egzaminu ma zostać dostarczona w drugim kwartale 2021 roku. O aktualizacjach będziemy informować.
 

Źródła:
http://itcqf.org/announcement-new-itcqf-working-group-will-focus-on-accessibility/

Powiązane usługi

To powinno Cię zainteresować