Jak zachować pracę?

Jak zachować pracę?
Wszyscy piszą tylko o tym, jak dostać się do zawodu testera, ale nie znajdujemy odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zachować pracę. Oto kilka elementów, które mogą być ważne do zachowania pracy w testowaniu oprogramowania.
testerzy+

Na początku zdefiniujemy granice tematu, jaki opisujemy. Nasze porady nie dotyczą sytuacji nagłych i skrajnych, jak zakończenie projektu lub zamknięcie firmy. Jeśli decyzją managerską zwalniany jest cały zespół lub zamykany odział, lub cała organizacja, to cokolwiek w tym czasie zrobimy, nie ma zazwyczaj znaczenia dla naszej sytuacji. W tym artykule zajmujemy się scenariuszem redukcji w projekcie albo organizacji, gdzie wiadomo jest, że ktoś musi stracić pracę i zależy nam, abyśmy to nie byli my.

Co może przyczynić się do tego, że to właśnie my zatrzymamy pracę?

Bądź dobrym pracownikiem:
  1. Wykonuj swoje obowiązki sumiennie i terminowo, pilnuj zadeklarowanych dat i staraj się wykonywać swoją pracę najlepiej jak potrafisz.
  2. Bądź zaangażowany w swoją pracę i dbaj o jej wysoką jakość. Jeśli lubisz testowanie, to danie z siebie 100% nie będzie dla Ciebie problemem.
  3. Stawiaj się do pracy punktualnie i regularnie. Szczególnie w pracy o specyfice pracy zdalnej staraj się zadbać o niespóźnianie. Lepiej być 2 minuty wcześniej, niż 1 minutę za późno. Osoby spóźnialskie zostawiają po sobie negatywne wrażenie.
  4. Bądź dyspozycyjny i gotowy do wykonywania dodatkowych zadań, oczywiście w zakresie wymiaru swojej pracy. Jeśli jednak skończysz zadanie testerskie wcześniej lub też z jakiegoś powodu jesteś zablokowany, zastanów się, czy ktoś w Twoim zespole nie mógłby skorzystać z Twojego czasu.
  5. Bądź pozytywnym członkiem zespołu i współpracuj z innymi. Stwórz dobrą atmosferę wokół siebie. Im lepsza unosi się wokół Ciebie aura, tym większe masz szanse na zachowanie pracy. Czasami decyzje nie leżą jedynie w gestii managera, albo przy decydowaniu będzie się on kierował opiniami innych członków zespołu. Może się okazać, że to właśnie mniej sympatyczna osoba zostanie zwolniona. 
Rozwijaj swoje umiejętności:
  1. Ucz się nowych rzeczy i poszerzaj swoje kompetencje. Jeśli uważasz, że w obszarze swoich obowiązków osiągnąłeś już wystarczający poziom wiedzy, zawsze możesz wyjść na „zewnętrzny krąg” i zobaczyć, czego można się tam nauczyć. Załóżmy, że jesteś dobry w testowaniu, a Twój zespół potrzebuje wzmocnić działkę zarządzania wymaganiami lub kontroli wersji. Możesz to potraktować jako ciekawe rozwinięcie wiedzy, którą już posiadasz.
  2. Bądź na bieżąco z trendami w swojej branży. Nie odpuszczaj nowinek testerskich. Znaj nowe narzędzia i metody. Pogłębiaj wiedzę z AI.
  3. Uczestnicz w szkoleniach i kursach. Sprawdź ogłoszenia i zobacz, jaka wiedza jest aktualnie pożądana przez pracodawców.
  4. Zdobywaj nowe certyfikaty. Wiedz, jaki jest najnowszy sylabus ISTQB® Poziomu Podstawowego, a może nawet zdecyduj się go zdobyć. Zobacz, czy nie ma innego wartego uwagi certyfikatu.
  5. Dbaj o swój wizerunek i profesjonalizm. Rozwijaj swoją markę osobistą, która pozwoli Ci być ostatnią osobą do zwolnienia i pierwszą do zatrudnienia.
  6. Gromadź wiedzę. Nie zagarniaj wiedzy tylko do siebie, ale bądź najlepiej poinformowaną osobą w projekcie. Zbuduje to wokół Ciebie miano eksperta i osoby niezastąpionej.
Bądź widoczny:
  1. Daj się poznać swojemu pracodawcy i przełożonym. Nie pozostawaj bezimienną masą i wyróżnij się z tła. Upewnij się, że ludzie wiedzą, kim jesteś i jaką pełnisz funkcję. Czym więcej osób wie i czym wyższych stanowisk sięga ta wiedza, tym lepiej dla Ciebie.
  2. Pokazuj swoje zaangażowanie i chęć do pracy. Nie rób tego jednak fasadowo. Zgłaszaj się do zadań, których inni unikają i dowoź je w satysfakcjonującej formie.
  3. Bądź aktywny podczas spotkań i szkoleń. Nie redukuj swojej obecności na spotkaniu do biernego obserwatora. Odpowiadaj na ogólnie rzucone pytania, wypowiadaj się, gdy jest czas na wyrażanie opinii oraz zadawaj pytania, dla których znalezienie odpowiedzi ma znaczenie.
  4. Dziel się swoimi pomysłami. Bądź proaktywny i szukaj udoskonaleń. Jeśli widzisz, że coś można zrobić szybciej i lepiej, pokaż to swoim przykładem i zaproponuj tę optymalizację innym.
  5. Buduj pozytywne relacje z kolegami i koleżankami z pracy. Bądź osobą lubianą; osiągniesz to empatią i chęcią pomocy. 
Bądź gotowy na zmiany:
  1. Bądź elastyczny i gotowy do dostosowania się do nowych warunków. Przygotuj się na zmiany i nie neguj ich. Spróbuj wykonywać swoją pracę w zmieniających się okolicznościach w taki sam sposób, jak dotychczas, a może nawet lepiej.
  2. Bądź otwarty na nowe wyzwania. Miej oczy szeroko otwarte i jeśli w Twojej organizacji pojawiają się jakieś nowe, nieznane dotychczas możliwości spróbuj je wykorzystać.
  3. Nie bój się zmian i traktuj je jako szansę na rozwój. Na współczesnym rynku bardzo liczy się zdolność adaptacji do zmian. Nawet, jeśli obawiasz się skoku w nieznane, nie możesz dać tego po sobie poznać. 
Dbaj o swoje zdrowie:
  1. Dbaj o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Z jednej strony w zdrowym ciele zdrowy duch, ale z drugiej zmiany wymagają one wysiłku i mogą Cię przymusić do bardziej wyczerpującego zaangażowania.
  2. Nie przeciążaj się pracą. Oszczędzaj siły teraz przygotowując się na trudniejsze czasy. Work – life balance jest ważny i oznacza, że dbasz o życie i nie zaniedbujesz testowania.
  3. Bierz regularne urlopy i odpoczywaj. To jedna z tych rzeczy, których nie nauczyli nas nasi rodzice, którzy brali urlopy, by zrobić remont, albo by popracować na działce. Użyj urlopu do zresetowania.
  4. Dbaj o zdrową dietę i regularnie uprawiaj sport. Najgorszy scenariusz to taki, gdy na kłopoty w pracy nakładają się kłopoty zdrowotne. Pracuj nad swoim zdrowiem.

Pamiętaj, że utrzymanie pracy to nieustanny proces. Stosując się do tych wskazówek możesz zwiększyć swoje szanse na to, że Twój pracodawca lub Twój projekt będzie chciał Cię zatrzymać wbrew trudniej sytuacji rynkowej.

Jeśli jednak mimo wszystko obawiasz się zwolnienia, to bądź na to przygotowany zarówno psychicznie, jak i techniczne. Obwiązują tu powyższe rady odnośnie do gotowości na zmiany, ale możesz również wykonać kilka akcji wyprzedzających:

  • porozmawiaj ze swoim przełożonym, wyraź swoje obawy i zapytaj o swoje szanse na utrzymanie pracy
  • zaktualizuj swoje CV - bądź przygotowany do poszukiwania nowej pracy, jeśli zajdzie taka potrzeba
  • zacznij budować lub utrzymuj dobre relacje w swojej sieci kontaktów - poznaj osoby w swojej branży, które mogą Ci pomóc w znalezieniu nowej pracy
  • zobacz, co oferuje Państwo i organizacje wspierających bezrobotnych, dowiedz się, jakie są formy wsparcia, np. szkoleń i doradztwa zawodowego.

Nie poddawaj się i nie trać nadziei. Nawet, jeśli stracisz pracę, zawsze możesz znaleźć nową. Pamiętaj, że jesteś wartościowym pracownikiem i masz wiele do zaoferowania.

To powinno Cię zainteresować