Projekt Junior Tester

Projekt Junior Tester
Juniorzy mają zły czas na rynku pracy, ale to nie znaczy, że powinni się poddawać. Tego lata postanowiliśmy dużą część naszych publikacji poświęcić właśnie pomocy juniorom w znalezieniu ich wymarzonej pracy.

Starsi czytelnicy naszego portalu pamiętają serię publikacji Junior Tester Summer Camp.

Wznawiamy naszą letnią akcję, tym razem w zmodyfikowanej formie, ale wciąż z tym samym celem: wsparcie początkujących testerów w trudnym okresie. Chcemy wspomóc Was w utrzymywaniu wiedzy i rozwijaniu się. Naszą decyzję o odświeżeniu inicjatywy podjęliśmy m.in. wsłuchując się w opinię krążącą w środowisku testerskim i którą słychać na konferencjach oraz różnego typu targach:

Juniorów jest wielu, ale nie ma spośród kogo wybierać.

Ta opinia znajduje odzwierciedlenie w zmniejszającej się liczbie ofert pracy! W rozwinięciu chodzi o to, że juniorów poszukujących pracy w IT jest dzisiaj tysiące, a każde ogłoszenie jest zalewane olbrzymią liczbą CV. Proces rekrutacji stał się wyjątkowo trudny, a samo przeglądanie zgłoszeń zajmuje wiele godzin. Doszło do tego, że obecnie, aby znaleźć pracę w IT, często potrzebne są znajomości. Naprawdę! Pracodawcy cieszą się, jeśli ktoś im poleci sensownego kandydata, żeby nie musieli bawić się w cały żmudny proces rekrutacyjny.

A jest to problem bo prawie wszystkie z setek nadsyłanych CV są praktycznie identyczne i składają się z tych samych elementów:

  • wykształcenie spoza IT,
  • jeden kurs zawodowy,
  • jeden certyfikat ISTQB®.

A do tego: brak doświadczenia, brak praktycznej wiedzy, brak aktywnych prób rozwoju. Większość z CV to rzucone w kierunku pracodawcy „pomóż mi się przebranżowić” lub „naucz mnie wszystkiego”. Pracodawcy nie tego oczekują. To rodzi pytanie czy juniorzy i pracodawcy naprawdę się rozumieją? Widzimy, że istnieje potrzeba lepszego zrozumienia swoich potrzeb, możliwości i wzajemnych oczekiwań. 

Juniorzy muszą pokazać trochę więcej zaangażowania, bo naprawdę go brakuje! Chcecie przykładów?

  • konkursy na testerzy.pl, w których można wygrać testerskie nagrody, ledwo znajdują wystarczającą liczbę uczestników
  • na meetupach i konferencjach typu na Podbój IT można zobaczyć wolne krzesła
  • filmy z wartościową wiedzą testerską dla początkujących, dostępne za darmo na youtube mają po kilkadziesiąt wyświetleń.

Pracodawcy wiedzą, że zatrudnienie juniora wiąże się z wysiłkiem organizacyjnym i finansowym, dlatego szukają partnera, który pokaże mu swoją chęć i wolę pracy. Jest to okazja by wśród mnóstwa podobnych CV wyróżnić się i zwiększyć swoje szans na znalezienie pracy.

Uwaga! Pracy ciągle jest mniej, niż było jej jeszcze w zeszłym roku, ale otwarte pozycje ciągle się pojawiają.

Chcemy pomóc Wam się wyróżnić i dlatego w wakacje 2024 ruszamy z projektem "JUNIOR TESTER". Możecie spodziewać się dziesiątek publikacji i działań dedykowanych Wam właśnie.

Standardowe informacje i porady znajdziecie na naszych otwartych kanałach. Bardziej szczegółowe opracowania znajdziecie na platformie testerzy+, którą możecie mieć za mniej niż za cenę jednej kawy na mieście.

Do tego przygotowujemy projekt informatyczny, który pozwoli Wam w sposób praktyczny zaprezentować umiejętności i łatwiej dotrzeć do pracodawców. Aktualnie prowadzimy rozmowy ze sponsorami, którzy mogą pomóc nam go zbudować (szczegóły wkrótce). Trzymajcie za niego kciuki, bo jego finansowanie, jak i powstanie nie są jeszcze pewne.

Dlaczego nam zależy i dlaczego powinno zależeć pracodawcom? Obecni na rynku pracy, początkujący i zaangażowani testerzy stanowią przyszłość naszego zawodu. Jeśli nie wskażemy dzisiaj juniorom kierunków działań i nie pomożemy w znalezieniu pracy, może się okazać, że po kryzysie będziemy mieli problem ze znalezieniem ludzi do prowadzenia testów.

Junior testerzy - obserwujcie i odwiedzajcie nas, bo pracujemy nad odmianą Waszej sytuacji!

To powinno Cię zainteresować