Test Dive 2024. Główne tematy techniczne

Test Dive 2024. Główne tematy techniczne
Gotowi na kosmiczną podróż przez świat testowania? Test Dive 2024 zaprasza!

Czy jest gotowy na podróż w czasie, podczas której przeniesiemy się w przyszłość testowania oprogramowania? W tym roku prelegenci omówią nie tylko obecne trendy w testowaniu, ale poruszą również tematy, które mogą rzutować na testowanie w przyszłości. Jak testować na księżycu? Jakie wsparcie da Ci AI? Test Dive 2024 to z pewnością ważne wydarzenie w testerskim kalendarzu w tym roku! 

W planach Test Dive 2024 znalazły się dwa panele techniczne i jeden softskillowy. Przyjrzyjmy się dziś temu, co czeka uczestników w trakcie prezentacji technicznych. Gotowi?

Maciej Norberciak zabierze nas w świat testowania jednostkowego w Go, pokazując jak wycisnąć z tego języka, wszystko co najlepsze. W trakcie swojej prezentacji, „Testowanie jednostkowe w Go”, zaprezentuje obecnym i potencjalnym programistom Go, sposób wykorzystania wbudowanych narzędzi i biblioteki do tworzenia solidnych testów. Zobaczycie jak bogata, a jednocześnie łatwa w użyciu jest obsługa testów w tym języku.

Z Konradem Bujakiem przeniesiemy się w przyszłość, gdzie sztuczna inteligencja nie jest już tylko science fiction, ale narzędziem, które możemy wykorzystać do tworzenia innowacyjnych rozwiązań. Ciekawi Cię ten temat, ale nie wiesz, od czego zacząć? Konrad przybliży nam zagadnienia związane z generatywną sztuczną inteligencją i frameworkiem Langchain. W swoim wystąpieniu „Budowanie generatywnych aplikacji AI”, pokaże , jak przejść od pomysłu do działającego prototypu generatywnej sztucznej inteligencji, aby tworzyć aplikacje oparte na AI, które angażują i zachwycają użytkowników.

Jeśli chcesz być na bieżąco z trendami technologicznymi koniecznie weź udział w wykładzie Pauliny Szeląg.  Paulina pomoże Ci odkryć moc sztucznej inteligencji, od uczenia maszynowego po przetwarzanie naturalnego języka. Creme de la crème tego wystąpienia to case study automatyzacji testów w oparciu o AI.  Zapamiętaj tytuł wystąpienia: „QA 2.0 – usprawnienie testowania za pomocą sztucznej inteligencji”  i daj nam znać, jakie były Twoje przemyślenia po wykładzie. 

Pozostając w temacie AI,  Stefania Winkel pozostawi nam cień nadziei, że czynnik ludzki nie zostanie zastąpiony całkowicie przez maszyny. Co więcej – wyjaśni dlaczego człowiek nadal odgrywać będzie kluczową rolę w procesie tworzenia oprogramowania. Jeśli jesteście ciekawi, koniecznie wpadnijcie na wystąpienie „Mentor kontra maszyna: dlaczego sztuczna inteligencja nigdy nie zastąpi ludzkiego przewodnictwa”.

Na wydarzeniu nie zabraknie też tematów poświęconych narzędzi do automatyzacji testów. Dzięki prezentacji Filipa Babca dowiesz się, jak usprawnić swoje procesy developmentu i uniknąć kosztownych błędów. A to dzięki możliwości automatycznej analizy kodu statycznego za pomocą narzędzia Polyspace - „Automatyczna analiza kodu – Polyspace w CI/CD.”

Jeśli tematy usprawniania procesów są Ci bliskie, to koniecznie odwiedź panel Piotra Dubieli, który odwiedzi Test Dive z tematem „Nie idź dwa razy tą samą ścieżką – połącz testowanie UI i API„. Dowiesz się wówczas jak poprawić wydajność i stabilność testów interfejsu użytkownika poprzez integrację RestAPI. Jeśli chcesz poznać szybszą i stabilniejszą alternatywę dla niektórych testów UI i uniezależniając część scenariuszy testowych od Selenium, ten wykład jest dla Ciebie!

Chcesz, aby Twoje aplikacje były dostępne dla wszystkich? Dominika Zając podzieli się swoją wiedzą na temat testowania dostępności. To dobry moment, aby przybliżyć sobie ten temat, ponieważ wkrótce dyrektywa WCAG obejmie również firmy z sektora prywatnego, co da nam, testerom, sporo pracy tym obszarze. „Uczyńmy Internet dostępnym dla każdego” – z tytułem tej prelekcji zgadzamy się całym sercem! Dominika przedstawi case study, w którym od niedostępnego kodu, usprawniła wraz zespołem procesy i narzędzia do testowania dostępności.  

Ciekawy punkt widzenia, i to dosłownie, zaprezentuje nam Marta Baranowska w swoim wystąpieniu „Sight jako potężne narzędzie w pracy testera”. Dzięki doświadczeniu zarówno jako optometrysta, jak i testera oprogramowania przybliży uczestnikom, jak ważne jest dbanie o zdrowie wzroku i pokaże kilka praktycznych nawyków, które pomogą uniknąć problemów wizualnych w przyszłości. Ponieważ w ogromie naszej pracy, nie możemy zapominać również o własnym zdrowiu!

A teraz zapnijcie pasy, bo z przystanku ziemia udajemy się prosto w kosmos! „A co jeśli Twoim środowiskiem produkcyjnym będzie Księżyc?”. Na to pytanie, a także kilka innych związanych z rozwojem sprzętu/oprogramowania, które musi działać w przestrzeni kosmicznej, odpowie Sławomir Cichoń. Nie wiemy, jak Wy, ale my jesteśmy bardzo entuzjastycznie nastawieni na udział w tej prelekcji. 

W tej konferencji pojawi się również element chaosu, w który wprowadzi Was Marcin Siuda. Opowie on czym jest „Inżyniera chaosu” w trakcie testowania w trudnych i nieprzewidywalnych sytuacjach. Nie zdradzimy nic więcej, dlatego musicie odwiedzić Marcina w trakcie jego wykładu i dowiedzieć się wszystkiego sami.

Na koniec wejdziemy w świat kontroli jakości i aplikacji mobilnych. 

Jeśli jesteście ciekawi w jaki sposób procesy kontroli jakości wykraczają poza standardowe testowanie wpadnijcie na prezentację Rafała Rymka - „Zmiana myślenia jakościowego”. Będziecie mogli wraz z nim porównać swoje codzienne wyzwania i przeanalizować różnice między kontrolą jakości a zapewnianiem jakości.

Z kolei Wojciech Lizakowski zabierze nas w podróż po świecie aplikacji mobilnych. To jak eksploracja nowej planety – pełna niespodzianek i wyzwań, które musimy pokonać, aby zapewnić użytkownikom jak najlepsze doświadczenie. Jak testować aplikacje mobilne? Wojtek opowie o tym w szczegółach, do przygotowań do testów, przez wybór smartfona do testowania po nieoczywiste zachowania aplikacji, które warto sprawdzić. Dodatkowo omówi narzędzia, z których warto korzystać testując aplikacje mobilne.

W przerwie między panelami wpadnijcie na nasze stanowisko zamienić kilka słów i... wziąć udział w konkursie!

Test Dive to nie tylko konferencja, to prawdziwa uczta dla naszych umysłów! Przygotuj się na dawkę wiedzy, inspiracji i… może nawet trochę śmiechu. Bo kto powiedział, że testowanie nie może być zabawne?

Data: 17.10.2024r.

Miejsce: Multikino w Krakowie (plus streaming online)

Strona: https://testdive.pl/ 
 

To powinno Cię zainteresować