Testerzy odpowiadają testerom 35 - Klasy równoważności

Do naszej redakcji spływają zapytania odnośnie klas równoważności. Czas zatem na nie odpowiedzieć.

Pytanie: "Wydawało mi się, że wszystko już wiem o klasach równoważności, ale podczas przeglądania materiału na egzamin okazało się, że jednak nie. Jeżeli np. przedział jest prawidłową klasą, to wartości z poza tego zakresu (do 9 włącznie i od 101) są klasami nieprawidłowymi. A co z danymi, które powinny być w ogóle nieakceptowane? Np. stringi. Czy wartości takie stanowią odrębną nieprawidłową klasę czy może nie są tutaj w ogóle uwzględniane?"


Odpowiedź: "Klasy równoważności to wielość zbiorów. Jeden zbiór to kategoria znaków/wymuszeń akceptowanych, drugi nieakceptowanych spoza klasy. Istnieją jeszcze zbiory znaków/wymuszeń nieoczekiwanych-nieakceptowanych.

 

 

Na potrzeby egzaminu poziomu podstawowego ważne są jedynie znaki z tego samego wymiaru: zbiór znaków akceptowanych i nieakceptowanych. Jeżeli klasa opisana jest jako przedział , to zakładamy, że niepoprawne to (-nieskończoność; 9> i <101; nieskończoność). 
Stringi oczywiście są spoza klasy, ale nie są klasą ważną na potrzeby egzaminu dlatego, że:
- klasa taka musiałaby być bardzo precyzyjnie opisana, np. czy string to litery, czy też znaki specjalne, a jeśli są to znaki specjalne, to jest to każdy znak czy może jedynie znaki kodu ASCII
- w niektórych sytuacjach nie ma możliwości podania innych informacji jak tylko znaków numerycznych.


Generalnie na egzaminie brane są pod uwagę jedynie wartości liczbowe."

 

 
 

Najbliższe terminy szkoleń

 

5-6 listopada - Katowice

Testowanie bezpieczeństwa


13-16 listopada - Katowice

Zawód Tester


17-18 listopada - Warszawa weekend!

ISTQB Poziom Podstawowy (Foundation Level)

 

Partnerzy

Narzędzia testerskie