Awaria marsjańskiego helikoptera

Awaria marsjańskiego helikoptera
Wielu od wielu dni czeka na start śmigłowca, będącego częścią misji Perseverance. Okazało się, że opóźnienie jest spowodowane problemem z oprogramowaniem.

NASA ogłosiła, że długo oczekiwany, dziewiczy lot eksperymentalnego mini helikoptera (wartego 80 milionów dolarów) został wstrzymany. Podczas testów przed lotem, inżynierowie oprogramowania znaleźli usterkę w sprzęcie, który został przewieziony na Marsa przez łazik Perseverance.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, zespół ma nadzieję ustalić nową datę lotu na przyszły tydzień.

Inżynierowie początkowo spodziewali się, że śmigłowiec Ingenuity zostanie wystrzelony w niedzielę, podczas 30-sekundowego lotu w górę i w dół, aby sprawdzić, czy dron może samodzielnie wznieść się, zawisnąć i wylądować w ultra cienkiej atmosferze Marsa. 

Podczas testu w piątek, kiedy 4-stopowe przeciwbieżne łopaty helikoptera były w trakcie obracania, komputer pokładowy Ingenuity nie przeszedł z jednego stanu do drugiego, tak jak było to oczekiwane. W konsekwencji oprogramowanie zabezpieczające zamyka test.
 
Specjaliści z NASA podkreślają, że Ingenuity nie został uszkodzony i zgodnie z założeniami przeszedł pełny test telemetrii. Problem więc wynika z defektu oprogramowania. 
 
W poniedziałek zaktualizowano stronę helikoptera, aby poinformować, że lot został wstrzymany do czasu aktualizacji oprogramowania. "Zespół Ingenuity zidentyfikował problem oraz znalazł rozwiązanie softwareowe dla defektu sekwencji poleceń, wykrytego podczas testu rozpędzania wirników helikoptera" - czytamy w raporcie.
 
"Ta aktualizacja oprogramowania zmodyfikuje proces uruchamiania dwóch mechanizmów kontroli lotu, umożliwiając sprzętowi i oprogramowaniu bezpieczne przejście do stanu lotu. […] Chociaż poprawka oprogramowania jest "prosta", proces sprawdzania poprawności zajmie trochę czasu."

Źródła:
https://www.cbsnews.com/news/mars-helicopter-ingenuity-nasa-software-fix-planned/
https://mars.nasa.gov/technology/helicopter/#

To powinno Cię zainteresować