Przede wszystkim podkreślmy, że dla młodych, zaangażowanych i zdolnych ciągle jest praca w testowaniu. Niestety bardzo ciężko ich wyłowić w morzu pojawiających się CV. Do tego stopnia ciężko, że pracodawcy przestają próbować i rezygnują z rekrutacji osób bez doświadczenia. Jednak wciąż pojawiają się ogłoszenia o pracę i zaproszenia na praktyki.
Gdy więc nie uda się w testowaniu, to co innego?
Programowanie
Bo tworzenie oprogramowania jest nie tylko fascynujące, ale ma jasną przyszłość. W programowaniu łatwo pokazać swoje umiejętności oraz zaprezentować portfolio online. Jeśli masz do tego smykałkę, to ze znalezieniem pracy nie powinno być problemu.
Inżynieria wymagań
Gdyż to ciekawe przejście od aspektów biznesowych do IT. Niestety w tym zakresie pracę znajdą osoby, które w zaawansowanym stopniu znają biznesową stronę obszaru, jaki należy zakodować. Jeśli więc przykładowo jako ubezpieczeniowiec zjadłeś zęby na tym obszarze i chciałbyś się przebranżowić do IT, mógłbyś zajmować się spisywaniem wymagań biznesowych klientów firm informatycznych. Często duże ubezpieczalnie mają własne działy IT, a z doświadczeniem po stronie klienta oraz zaangażowaniem informatycznym jest szansa na zatrudnienie. Zapotrzebowanie w tym sektorze nie jest duże, ale ogłoszenia ciągle się pojawiają.
Testowanie językowe
Często będzie wymagało doskonałej znajomości jakiegoś języka obcego. Dzięki temu jesteście w stanie sprawdzić produkty software'owe pod kątem poprawności językowej. W tym zawodzie łatwo znaleźć pracę, ale niestety pensje nie są zbyt wysokie. Dodatkowo doświadczenie z tego sektora nie przełoży się zbytnio na szanse awansu do innego obszaru IT.
Technical writing
Również wymaga perfekcyjnie wyuczonego języka, głównie angielskiego. W dużym uproszczeniu jest to tworzenie dokumentacji produktu (nie tylko software'owego). Prace w tym obszarze znajdą główne native speakerzy, ale również tłumacze. Co ciekawe, jest to na tyle nieznana nisza, że pracę można tam znaleźć naprawdę łatwo i to za duże pieniądze.