W naszej ofercie szkoleniowej znajdziecie szkolenie przygotowujące do pierwszego stopnia certyfikacji ISTQB. Nasz głos nie będzie więc w pełni bezstronny w dyskusji o jakości tego certyfikatu. Warto jednak znać wszelkie "za" i "przeciw", zanim podejmiemy decyzję o udziale w szkoleniu i późniejszym podejściu do certyfikacji. Poniżej prezentujemy kilka prawd i mitów dotyczących tego certyfikatu.
- Certyfikat ma olbrzymią rozpoznawalność - PRAWDA. Na świecie wydano już prawie 450 tysięcy certyfikatów poziomu podstawowego, a w samej Polsce jest ich kilkadziesiąt tysięcy.
- Pracodawcy cenią ten certyfikat - PRAWDA. Z jednej strony szkolą swoich pracowników z zakresu poziomu podstawowego (często są to setki osób), a z drugiej w ogłoszeniach o pracę piszą, że jest on "pożądany" lub "wymagany".
- Trzeba mieć certyfikat, by startować do zamówień publicznych na testowanie - PRAWDA. W zapisach specyfikacji przetargowych często wymaga się posiadania testerów z takim potwierdzeniem wiedzy. Co prawda istnieją zapisy pozwalające na posługiwanie się tzw. certyfikatem równoważnym, ale nie są nam znane przypadki jego uznania.
- Certyfikat nadaje się dla osób kompletnie poczatkujących - FAŁSZ. Silnie nie rekomendujemy udziału w szkoleniu osobom, które nie wiedzą nic o testowaniu. Są inne szkolenia, które lepiej i szybciej przygotują Was do testowania np. Zawód Tester.
- Certyfikat jest przestarzały - FAŁSZ. W 2018 roku syllabus ISTQB Poziom Podstawowy został zaktualizowany i jest obecnie jedyną obowiązującą wersją, na podstawie której prowadzone są egzaminy na Poziomie Podstawowym. Obecnie trwają też prace nad nowym syllabusem dla Poziomów Zaawansowanych.
- Certyfikat zdaje każdy, więc kurs jest niepotrzebny - PRAWDA i FAŁSZ. Zdawalność certyfikatu jest bardzo wysoka i rzeczywiście do jego zdania niepotrzebny jest kurs, jednak do jego zrozumienia i poznania jego defektów potrzebny jest komentarz trenera. Na swoich kursach staramy się tłumaczyć błędy sylabusa i pokazywać, jak to wygląda w prawdziwym, testerskim życiu. Prezentujemy również praktyczny wymiar wiedzy z podręcznika.
- Każdy kurs jest taki sam - FAŁSZ. Napisaliśmy o tym dość obszernie w artykule o wyborze właściwego kursu.
- Pójść na szkolenie i egzamin zawsze opłaca się każdemu testerowi - FAŁSZ. W naszej opinii opłaca się brać udział w szkoleniu i egzaminie jeśli będą z tego widoczne efekty. Egzamin z podstaw ISTQB nie zrobi z Was testerów, ale jeśli przyczyni się do dostania wymarzonej pracy, albo pomoże Wam dostać podwyżkę, to oznacza, że inwestycja się zwróciła.
- Do egzaminu można podejść bez szkolenia - PRAWDA. Warto jednak wrócić do punktu nr 6.
- Certyfikat ISTQB Poziomu Podstawowego jest konieczny do podejścia do innych certyfikatów ISTQB - PRAWDA. Struktura ISTQB wymaga posiadania certyfikatu poziomu podstawowego, aby podejść do innych egzaminów w tym modelu.
Udział zarówno w szkoleniu, jak i egzaminie należy przemyśleć. Wydatek kilku tysięcy złotych nie jest łatwą decyzją. Jeśli zdecydujecie się na udział w szkoleniu, zapraszamy na nasze kursy >>