Czy warto robić certyfikat ISTQB Poziomu Podstawowego?

Czy warto robić certyfikat ISTQB Poziomu Podstawowego?
W chaosie informacyjnym może być ciężko podjąć decyzję, czy warto iść na szkolenie i egzamin ISTQB poziomu podstawowego. Z jednej strony mówimy o rozpoznawalnym certyfikacie, ale z drugiej zastanawiamy się, czy ma on ciągle wartość na rynku.
 

W naszej ofercie szkoleniowej znajdziecie szkolenie przygotowujące do pierwszego stopnia certyfikacji ISTQB. Nasz głos nie będzie więc w pełni bezstronny w dyskusji o jakości tego certyfikatu. Warto jednak znać wszelkie "za" i "przeciw", zanim podejmiemy decyzję o udziale w szkoleniu i późniejszym podejściu do certyfikacji. Poniżej prezentujemy kilka prawd i mitów dotyczących tego certyfikatu.

  1. Certyfikat ma olbrzymią rozpoznawalność -  PRAWDA. Na świecie wydano już prawie 450 tysięcy certyfikatów poziomu podstawowego, a w samej Polsce jest ich kilkadziesiąt tysięcy.
  2. Pracodawcy cenią ten certyfikat - PRAWDA. Z jednej strony szkolą swoich pracowników z zakresu poziomu podstawowego (często są to setki osób), a z drugiej w ogłoszeniach o pracę piszą, że jest on "pożądany" lub "wymagany".
  3. Trzeba mieć certyfikat, by startować do zamówień publicznych na testowanie - PRAWDA. W zapisach specyfikacji przetargowych często wymaga się posiadania testerów z takim potwierdzeniem wiedzy. Co prawda istnieją zapisy pozwalające na posługiwanie się tzw. certyfikatem równoważnym, ale nie są nam znane przypadki jego uznania. 
  4. Certyfikat nadaje się dla osób kompletnie poczatkujących - FAŁSZ. Silnie nie rekomendujemy udziału w szkoleniu osobom, które nie wiedzą nic o testowaniu. Są inne szkolenia, które lepiej i szybciej przygotują Was do testowania np. Zawód Tester.
  5. Certyfikat jest przestarzały - FAŁSZ. W 2018 roku syllabus ISTQB Poziom Podstawowy został zaktualizowany i jest obecnie jedyną obowiązującą wersją, na podstawie której prowadzone są egzaminy na Poziomie Podstawowym. Obecnie trwają też prace nad nowym syllabusem dla Poziomów Zaawansowanych.
  6. Certyfikat zdaje każdy, więc kurs jest niepotrzebny - PRAWDA i FAŁSZ. Zdawalność certyfikatu jest bardzo wysoka i rzeczywiście do jego zdania niepotrzebny jest kurs, jednak do jego zrozumienia i poznania jego defektów potrzebny jest komentarz trenera. Na swoich kursach staramy się tłumaczyć błędy sylabusa i pokazywać, jak to wygląda w prawdziwym, testerskim życiu. Prezentujemy również praktyczny wymiar wiedzy z podręcznika.
  7. Każdy kurs jest taki sam - FAŁSZ. Napisaliśmy o tym dość obszernie w artykule o wyborze właściwego kursu.
  8. Pójść na szkolenie i egzamin zawsze opłaca się każdemu testerowi - FAŁSZ. W naszej opinii opłaca się brać udział w szkoleniu i egzaminie jeśli będą z tego widoczne efekty. Egzamin z podstaw ISTQB nie zrobi z Was testerów, ale jeśli przyczyni się do dostania wymarzonej pracy, albo pomoże Wam dostać podwyżkę, to oznacza, że inwestycja się zwróciła.
  9. Do egzaminu można podejść bez szkolenia - PRAWDA. Warto jednak wrócić do punktu nr 6.
  10. Certyfikat ISTQB Poziomu Podstawowego jest konieczny do podejścia do innych certyfikatów ISTQB - PRAWDA. Struktura ISTQB wymaga posiadania certyfikatu poziomu podstawowego, aby podejść do innych egzaminów w tym modelu.

 

Udział zarówno w szkoleniu, jak i egzaminie należy przemyśleć. Wydatek kilku tysięcy złotych nie jest łatwą decyzją. Jeśli zdecydujecie się na udział w szkoleniu, zapraszamy na nasze kursy >>

 

 

 

To powinno Cię zainteresować