Czy warto robić certyfikat ISTQB Poziomu Podstawowego?

25135
wyświetleń
Czy warto robić certyfikat ISTQB Poziomu Podstawowego?
W chaosie informacyjnym może być ciężko podjąć decyzję, czy warto iść na szkolenie i egzamin ISTQB poziomu podstawowego. Z jednej strony mówimy o rozpoznawalnym certyfikacie, ale z drugiej zastanawiamy się, czy ma on ciągle wartość na rynku.
 

W naszej ofercie szkoleniowej znajdziecie szkolenie przygotowujące do pierwszego stopnia certyfikacji ISTQB. Nasz głos nie będzie więc w pełni bezstronny w dyskusji o jakości tego certyfikatu. Warto jednak znać wszelkie "za" i "przeciw", zanim podejmiemy decyzję o udziale w szkoleniu i późniejszym podejściu do certyfikacji. Poniżej prezentujemy kilka prawd i mitów dotyczących tego certyfikatu.

 1. Certyfikat ma olbrzymią rozpoznawalność -  PRAWDA. Na świecie wydano już prawie 450 tysięcy certyfikatów poziomu podstawowego, a w samej Polsce jest ich kilkadziesiąt tysięcy.
 2. Pracodawcy cenią ten certyfikat - PRAWDA. Z jednej strony szkolą swoich pracowników z zakresu poziomu podstawowego (często są to setki osób), a z drugiej w ogłoszeniach o pracę piszą, że jest on "pożądany" lub "wymagany".
 3. Trzeba mieć certyfikat, by startować do zamówień publicznych na testowanie - PRAWDA. W zapisach specyfikacji przetargowych często wymaga się posiadania testerów z takim potwierdzeniem wiedzy. Co prawda istnieją zapisy pozwalające na posługiwanie się tzw. certyfikatem równoważnym, ale nie są nam znane przypadki jego uznania. 
 4. Certyfikat nadaje się dla osób kompletnie poczatkujących - FAŁSZ. Silnie nie rekomendujemy udziału w szkoleniu osobom, które nie wiedzą nic o testowaniu. Są inne szkolenia, które lepiej i szybciej przygotują Was do testowania np. Zawód Tester.
 5. Certyfikat jest przestarzały - PRAWDA. Poważniejszej aktualizacji sylabusa nie było praktycznie od 10-ciu lat. Wiedza z sylabusa może już być częściowo nieaktualna, ale ciągle duża jej część poprawnie opisuje testowanie.
 6. Certyfikat zdaje każdy, więc kurs jest niepotrzebny - PRAWDA i FAŁSZ. Zdawalność certyfikatu jest bardzo wysoka i rzeczywiście do jego zdania niepotrzebny jest kurs, jednak do jego zrozumienia i poznania jego defektów potrzebny jest komentarz trenera. Na swoich kursach staramy się tłumaczyć błędy sylabusa i pokazywać, jak to wygląda w prawdziwym, testerskim życiu. Prezentujemy również praktyczny wymiar wiedzy z podręcznika.
 7. Każdy kurs jest taki sam - FAŁSZ. Napisaliśmy o tym dość obszernie w artykule o wyborze właściwego kursu.
 8. Pójść na szkolenie i egzamin zawsze opłaca się każdemu testerowi - FAŁSZ. W naszej opinii opłaca się brać udział w szkoleniu i egzaminie jeśli będą z tego widoczne efekty. Egzamin z podstaw ISTQB nie zrobi z Was testerów, ale jeśli przyczyni się do dostania wymarzonej pracy, albo pomoże Wam dostać podwyżkę, to oznacza, że inwestycja się zwróciła.
 9. Do egzaminu można podejść bez szkolenia - PRAWDA. Warto jednak wrócić do punktu nr 6.
 10. Certyfikat ISTQB Poziomu Podstawowego jest konieczny do podejścia do innych certyfikatów ISTQB - PRAWDA. Struktura ISTQB wymaga posiadania certyfikatu poziomu podstawowego, aby podejść do innych egzaminów w tym modelu.

 

Udział zarówno w szkoleniu, jak i egzaminie należy przemyśleć. Wydatek kilku tysięcy złotych nie jest łatwą decyzją. Jeśli zdecydujecie się na udział w szkoleniu, zapraszamy na nasze kursy >>

Najbliższe terminy:

 • 29-31 maja, Katowice
 • 12-14 czerwca, Warszawa
 • 26-28 czerwca, Poznań
 • 10-12 lipca, Wrocław.

 

 

25135
wyświetleń
Redakcja a

Autor

To powinno Cię zainteresować

Dołącz do dyskusji