Pan Kamil pisze: "(...) dostałem zadanie aby przeanalizować fragmentarycznie stronę główną i wybrana podstronę sklepu internetowego. Analiza powinna zawierać kluczowe aspekty: użyteczność, funkcjonalność, intuicyjność, krótką analizę nawigacji i struktury, poprawności kodu i wagi strony. Czy mogli by Państwo troszkę mnie oświecić i wyjaśnić jak taka analiza powinna wyglądać? Czy to ma być w formie jakiegoś audytu czy może listy wypunktowanej, czy w ogóle jakiejś innej formie? (...)"
Zadanie nie należy do najłatwiejszych, ale samo w sobie jest bardzo ciekawe i przekrojowe. Zakładamy, że czytelnik uzyskał dostęp do strony, tak więc trzeba spróbować ją przeanalizować bez (co również zakładamy) dostępu do wymagań.
1. Analiza użyteczności i intuicyjności
Istnieją dwie analizy: ekspercka i z użytkownikiem. Brak użytkownika wymaga od nas przejścia do podejścia eksperckiego. Brak wiedzy eksperckiej należy skompensować wiedzą ogólnie dostępną. Może to być:
a. analiza porównawcza podobnej strony w znanym i popularnym sklepie internetowym, najlepiej zagranicznym.
b. analiza w oparciu o standard. Tu warto odwołać się do czegoś uznanego np. do historycznych heurystyk Nielsena, lub odwołać się do pierwszej lepszej listy kontrolnej dostępnej w sieci.
Całość można opisać własnym odczuciem co do przyjazności interfejsu, pamiętając i podkreślając, że pogląd jest subiektywny.
2. Analiza nawigacji i struktury
Ten aspekt opisany jest również przez reguły użyteczności i można te aspekty połączyć.
3. Analiza funkcjonalności
Jedyną metodą jaką można zastosować w takim przypadku jest testowanie eksploracyjne, które opisywaliśmy już wielokrotnie na naszych łamach.
http://testerzy.pl/baza-wiedzy/czym-jest-testowanie-eksploracyjne
http://testerzy.pl/baza-wiedzy/testowanie-eksploracyjne-kontra-istqb
http://testerzy.pl/baza-wiedzy/raportowanie-testowania-eksploracyjnego-w-sesjach
W dużym skrócie eksplorujemy w poszukiwaniu defektów, ale również potwierdzamy (w oparciu o naszą wiedzę), że elementy strony działają. Kluczowe jest, aby skoncentrować się na najważniejszych elementach strony na samym początku testów.
4. Analiza poprawności kodu
Tutaj dużo zależy od tego, jaki jest to kod. Domyślając się, że przynajmniej część z niego to HTML i CSS, dalej domyślamy się, że autorom zadania nie chodziło o czytanie kodu, a o użycie walidatorów kodu, które od razu wskażą potencjalne błędy.
http://jigsaw.w3.org/css-validator/
Od siebie można dorzucić walidację mobilną: http://validator.w3.org/mobile/
5. Analiza wagi strony
W przypadku kiedy na komputerze nie jest zainstalowany FireFox z YSlow wagę najlepiej sprawdzić jednym ze skryptów dostępnych online. Pisaliśmy o nim tutaj.
Taki skrypt to między innymi: WebSiteOptimizer
Końcowy raport z analizy powinien adresować każdy z pięciu powyżej opisanych aspektów osobno (np. jako rozdziały). Czy jest to audyt? Raczej nie, ponieważ audyt wymaga eksperckiej wiedzy z danego tematu, a trudno być specjalistą od każdego z podanych tematów.
Czy jest to lista kontrolna? Jeśli tak, to raczej osobna dla każdego z obszarów.
SPRAWDŹ TAKŻE |
---|
Testerzy odpowiadają testerom 13 |
Testerzy odpowiadają testerom 12 |
Testerzy odpowiadają testerom 11 |